Ciekawa herbata oolong

Herbata jest znana i ceniona od lat. Chiny jako pierwsze zapoczątkowały uprawę tego naparu – ciesząc się jego właściwościami i wyjątkowym smakiem. Znamy wiele jej odmian. Najpopularniejsze, to oczywiście herbata czarna i zielona. Znana jest również odmiana czerwona i biała. Jednak mało kto wie, jak smakuje herbata oolong (zwana również herbatą turkusową, szmaragdową bądź smoczą).

Herbata oolong charakteryzuje się wyjątkowym wyglądem zaparzonych liści, mają ciemniejsze brzegi i jaśniejszy środek. Herbatę tą wytwarza się z liści Camellia Sinesis – podobnie jak wyżej wymienione herbaty. O tym, jaka to będzie herbata, decyduje sposób przetwarzania. Liście na tę odmianę zbiera się wiosną i jesienią. Proces fermentacji przeprowadzany jest tylko częściowo, w pewnym momencie zostaje zatrzymany w odróżnieniu od herbaty czarnej.

Właściwości i skład

Herbata turkusowa łączy w sobie cechy dwóch odmian herbat – zielonej i czarnej. Ma podobny zestaw witamin i minerałów. Możemy znaleźć w jej składzie witaminy A, C, E, B1, B2, K i minerały — potas, selen, wapń, cynk, magnez. Zawiera również kofeinę, jednak w mniejszej ilości niż czarna lub zielona herbata. Ważnym elementem jej składu jest obecność katechin powstających w wyniku fermentacji. Dzięki nim napar ma właściwości antyoksydacyjne – neutralizuje wolne rodniki. Spowalnia także rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego oraz wspomaga odporność. Wpływa również świetnie na kondycję włosów i paznokci, a także wspomaga walkę z nadciśnieniem i cukrzycą. Pamiętajmy, żeby do zakupu herbat wybierać tylko dobry sklep z herbatami. W ten sposób unikniemy wydawania pieniędzy na produkty niskiej jakości.

Warto znać sposób parzenia, aby powstała dobra herbata. Napar należy parzyć w wysokiej temperaturze – od 95 do 98 stopni Celsjusza. Czas parzenia to około 2-3 minuty. Trzeba pamiętać, żeby z każdym kolejnym zalaniem wydłużać ten czas.

Klasyfikacja

Oolong można sklasyfikować na podstawie smaku i zapachu. Często jest on kwiatowy bądź owocowy. Jednak ta herbata charakteryzuje się zróżnicowaną nutą smakową i zapachową. Występuje tutaj taka różnorodność, że ciężko ją sklasyfikować na tej podstawie. Najłatwiej podzielić herbaty oolong na jasne i ciemne.

  • Jasne – charakteryzują się delikatną owocowo-kwiatową nutą. Przypominają herbaty zielone i białe.
  • Ciemne – można porównać z herbatami czarnymi i czerwonymi.

Można także sklasyfikować oolongi na podstawie kraju pochodzenia. W każdym miejscu jest produkowana inna odmiana. Uprawa odbywa się w Chinach, Neapolu, Tajwanie, Indiach, Wietnamie i innych krajach. Na rynku można znaleźć herbaty z różnymi dodatkami takimi jak: owoce, szafran, korzeń imbiru. Warto też spróbować herbaty oolong milk charakteryzującej się intensywnym zapachem świeżego mleka i aromatem herbaty ze śmietanką.
Należy pamiętać, że najlepsze herbaty znajdziemy w specjalistycznych sklepach. Warto zwrócić uwagę gdzie zaopatrujemy się w ulubione napary i czy są one najwyższej jakości.